Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede wszystkim zaoszczędzisz pieniądze i racjonalnie wykorzystasz zasoby wodne.
Z użytkowaniem wody wiążą się coraz wyższe ceny. Powodem ich wzrostu są m.in. rosnące koszty procesów oczyszczania ścieków. Według Eurostat, nasz kraj jest na 4. miejscu od końca listy krajów europejskich pod względem zasobów wody słodkiej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W perspektywie braku wody i stopniowego ograniczania jej zasobów, najrozsądniejszym działaniem jest inwestycja w system zagospodarowania wody deszczowej, który pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę wodociągową aż o połowę. Niewiarygodne? Całkiem realne!
Jedynie 3% wody, którą codziennie wykorzystujemy, przeznaczamy do przygotowywania posiłków. Większość czynności nie wymaga stosowania wody pitnej. Mowa tu o sprzątaniu, spłukiwaniu toalety czy też podlewaniu ogrodu, dlatego bez problemu można wykorzystać do tych czynności właśnie wodę deszczową, która jest gromadzona w naszych specjalistycznych zbiornikach.
Zalety instalacji systemu zagospodarowania wody deszczowej
- oszczędność wody wodociągowej aż do 50%
- posiadanie rezerw wody deszczowej, co daje niezależność
- trwała inwestycja, która podwyższa wartość całej nieruchomości
- zachowanie proekologiczne
- deszczówka nie zawiera wapnia, dlatego jest bezpieczna np. dla pralek – nie powoduje osadzania się kamienia
- obniżenie kosztów przy wciąż rosnących cenach wody
- zwolnienie z podatku od deszczówki
- pozytywny wpływ na rośliny
Ekologiczny trend
Ponadto, trend na ekologię nie mija – modne są eko produkty, styl życia i rozwiązania, które warto naśladować w trosce o ochronę środowiska jak i o własny portfel. Promowanie ekologicznego podejścia do życia, jak i zasady “zero waste” powoduje, że częściej i chętniej racjonalnie i w sposób przemyślany korzystamy z naturalnych dóbr, dając tym samym pozytywny przykład do naśladowania dla kolejnych pokoleń.
Woda z nieba, to nie tylko dar, ale też problem
Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy zbierać deszczówki, nie oznacza to, że nie musimy się nią zajmować. Nawet jeśli nie wierzymy w zmianę klimatu, zapewne zauważyliśmy, że w ostatnich latach częstym zjawiskiem są krótkotrwałe, za to bardzo gwałtowne i obfite opady. Z nieba dosłownie leje się woda i jest jej tak dużo, że błyskawicznie zamienia ulice w rwące potoki. Zanim woda zdoła wsiąknąć lub zostanie odprowadzona przez kanalizację deszczową, zalewa piwnice, podtapia samochody, niszczy uprawy, podmywa drogi – stwarza zagrożenie nawet dla ludzi. Tylko sprawne systemy odprowadzania deszczówki są w stanie chronić nasze mienie, zdrowie, a nawet życie. Wodą opadową musimy nauczyć się zarządzać. Skoro już zajmujemy się zarządzaniem wodą deszczową, to dlaczego nie zacząć jej gromadzić i wykorzystywać do własnych celów?